Останнє оновлення: 30.03.2017
Інженер та інвестор Ілон Маск у своєму Twitter припустив можливість будівництва інноваційних промислових батарей в Україні (нагадаємо, такі об’єкти наразі зводяться в Австралії). З’ясуємо, наскільки такі об’єкти потрібні нашій країні.
10 березня засновник SpaceX і голова ради директорів Tesla Inc. Ілон Маск на сторінках Twitter обговорив установку високотехнологічних енергосховищ в Австралії з генеральним директором IT-компанії Atlassian Майком Кеннон-Бруксом. Через два дні відбувся невеликий діалог між Маском і українським прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом. Листування стосувалося можливості використання інноваційного обладнання в Україні - Гройсман висловив готовність до співпраці.
Спробуємо з'ясувати, чому такі енергосховища актуальні для Австралії і наскільки зацікавлена в них Україна.
Майже 365 днів на рік на австралійському континенті стоїть суха вітряна погода. Це відкриває величезні перспективи для застосування в енергетичній сфері «відновлювальних ресурсів». Іншими словами, для вироблення енергії з вітру використовуються сонячні батареї. Так, за 2015 рік приблизно 7% від загальної кількості електроенергії в Австралії було вироблено за рахунок вітру та сонячного випромінювання.
Проблема полягає у тому, що така електрика, на відміну від інших джерел енергії, не може вважатися стабільною. Електростанції, що працюють на енергії сонця чи вітру, дуже залежні від погодних змін. Так, щороку вони видають приблизно однакову кількість електроенергії, але протягом року показники потужності суттєво різняться. Це не влаштовує споживачів електроенергії – ніхто не зупинятиме виробництво через безвітряну чи хмарну погоду. Щоб урівноважити обсяги енергії на тривалий час, необхідні потужні акумулятори. Вони запасали б електрику в ясну та вітряну погоду – саме такі об’єкти зводить Ілон Маск.
Яка ситуація складається в Україні? За 2015 рік вітряні електростанції «видали» приблизно 0,7% від загального обсягу електроенергії. Сонячні електростанції продемонстрували ще скромніший результат – усього 0,01%. Виходить, об’єкти Маска в Україні будуть у 10 разів менш ефективними, ніж в Австралії. Слід узяти до уваги й абсолютні показники: австралійські 15 073,2 млн кВт/ч сонячної і вітряної електроенергії проти українських 1 125,0 млн кВт/ч. Отже, питання зберігання електроенергії у нас поки що стоїть не так гостро, як в Австралії.