Останнє оновлення: 13.02.2017
На українському ринку нерухомості в 2016 році експерти зафіксували деяке пожвавлення. Після обвалу 2008 р. та багаторічного колапсу це не може не тішити. Але кошти надійшли в галузь не завдяки, а всупереч. Населення більше не довіряє банківській системі України, тому вкладає кревно зароблені гроші в будівництво нерухомості.
Звичайно, наша країна поки що не може претендувати на інвестиційний бум. Процес стримує низка факторів: недовіра до судів, нестабільна політична та економічна ситуації, корупція у держорганах. Щоб обсяг внутрішніх та іноземних інвестицій збільшився, необхідні реформи.
Іноземним інвесторам потрібно більше можливостей для маневрів:
Не на користь ринку нерухомості працюють підвищення цін на комунальні послуги та зниження купівельної спроможності населення через інфляцію. Ціни на «вторинку» в доларовому еквіваленті продовжують падати: на 15% подешевшали хрущівки та панельні дев’ятиповерхові будинки, на 10–12% «просіли» квартири в новобудовах Києва.
Курс на федералізацію сприяє передачі багатьох повноважень місцевим територіальним громадам. Поки що це торкнулось лише функцій архітектурно-будівельного контролю. Ці повноваження передали місцевим громадам, які зробили цей нагляд менш жорстким.
Але багатьма земельними ділянками і платою за землю громади поки що розпоряджатися не можуть. А якщо з’явиться інвестор, сільські чи міські ради не можуть передати йому землю в оренду безкоштовно, позаяк існують Податковий та Земельний кодекси.
Україна має створити більш комфортні умови для інвесторів, ніж сусідні країни. Тоді у нас будуватимуть нові житлові та промислові комплекси, запускатимуть стартапи, що сприятиме відродженню ринку нерухомості. А там і до показників золотого періоду 2004–2008 років недалеко.