Електронний доступ до інформації про нерухоме майно - новина від ТУ Експерт

Укр
КОНТАКТИ:
ПОТРІБНА ДОПОМОГА?
Задати питання Калькулятор
ГАРЯЧІ ПРОПОЗИЦІЇ:

  • Ліцензія на будівництво
  • Акт готовності об'єкта до експлуатації
  • Договір на постачання електроенергії

Електронний доступ до інформації про нерухоме майно. Чи реальні зміни?

Останнє оновлення: 27.11.2015

онлайн доступ до реєстру нерухомості та ГосгеокадаструДо 2013 року всі реєстри були розрізнені, у зв'язку з чим отримати необхідну інформацію щодо нерухомого майна було досить проблематично. Право на отримання даних про нерухомість мали тільки власники. А правом надання подібного роду інформації володіли нотаріуси.

Реєстр нерухомості

Ситуація змінилася на початку 2015 року, коли в рамках реформування системи земельних відносин був відкритий доступ до інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та надано можливість пошуку за адресою, реєстраційним номером об'єкта нерухомості або кадастровому номеру земельної ділянки.

З жовтня 2015 українці отримали можливість онлайн пошуку інформації не тільки за даними об'єкта, а й за даними суб'єкта - прізвища, імені, по батькові. Дані про землевласників надаються, грунтуючись на інформацію з бази даних нерухомого майна, у зв'язку з цим можна вільно переглядати інформація про те, передано ділянку в оренду чи ні.

Інформація, отримана в електронному та паперовому вигляді, має однакову юридичну силу.


Важливо!

Власників земельних ділянку будуть повідомляти про вхідні запитах та про осіб, які запитують інформацію.


Державний земельний кадастр

Також з жовтня 2015 Геокадастр відкрив в Інтернеті вільний доступ до реєстру власників земельних ділянок. Послуга доступна через публічну кадастрову карту - map.land.gov.ua. Обов'язковою умовою доступу до реєстру є ідентифікація особистості користувача за допомогою цифрового підпису або банківської картки (на даний момент підключені до даної послуги банки: Приват Банк, Ощадбанк і Михайлівський).

Якщо у користувача немає можливості пройти ідентифікацію особи, то він має право запросити інформацію в держземкадастрі. Для цього йому потрібно заповнити заяву і подати ії в територіальний підрозділ держоргану.

Перевага онлайн доступу до Геокадастру - отримання інформації на безоплатній основі в одному місці про:

  • суб'єкта права власності;
  • об'єкті права власності;
  • державної реєстрації права на ділянку землі;
  • дату реєстрації;
  • реєстраційний номер земельної ділянки.

 

Крім цього, законом передбачена послуга оформлення онлайн-витягу з кадастру. Документ можна отримати в центрі надання адміністративних послуг власникам, правовласникам, уповноваженим особам, а також особам, які не мають прав на ділянку землі.

Значення нововведень для українського ринку

Переваги нововведення відкриття інформації:

  • контроль за використанням ділянок і землеоборотом;
  • створення довірчих відносин між суспільством і владою;
  • контроль діяльності чиновників;
  • зменшення корупції;
  • спрощення та прискорення процедури отримання необхідних даних з реєстрів;
  • економія грошових ресурсів. Інформація надається на безоплатній основі.

Що відбувається на практиці

Так як послуга онлайн доступу - нововведення, то багато моментів вимагають доопрацювань, а сама реалізація вдосконалення. За законом вилучення з кадастру може отримати будь-який житель України, але на практиці працівники ЦНАП відмовляє у видачі з причини відсутності довіреності від власника / правовласника.

Перспективи

Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру працює над розробкою та впровадженням нової послуги - онлайн замовлення виписки про нормативно-грошову оцінку землі (розміри земельної ділянки, цільове призначення, інформацію про власника). Послуга є найбільш затребуваною серед інших адміністративних послуг у сфері земельних відносин, так як дані про нормативну грошову оцінку землі потрібні при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них.

У планах Госгеокадастра на 2016 рік надання 100% електронного доступу до всіх адміністративних послуг у сфері земельних відносин.

На думку фахівців даної галузі, найближчим часом відбудеться досить багато змін у земельних відносинах, які дозволять спростити роботу працівників служб і пересічних українців, зменшити час отримання документації, уникнути черг та інше.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що з осені цього року жителі України отримали онлайн доступ до декількох державних реєстрів: реєстру нерухомості та Госгеокадастру.