Як узаконити самобуд: все про легалізацію самовільного будівництва від ТУ Експерт

Укр
КОНТАКТИ:
ПОТРІБНА ДОПОМОГА?
Задати питання Калькулятор
ГАРЯЧІ ПРОПОЗИЦІЇ:

 • Ліцензія на будівництво
 • Акт готовності об'єкта до експлуатації
 • Договір на постачання електроенергії

Як узаконити самобуд в Україні

Останнє оновлення: 01.04.2020

як узаконити самобуд

Самобуд (самовільне будівництво) - це будь-яке нерухоме майно (житловий будинок, дачний будинок, будівля, споруда), яке було побудовано або будується, без оформлення дозвільної документації. До таких об'єктів належать будівлі, які було зведено:
 • при невідповідності цільового призначення земельної ділянки;
 • при відсутності юридичної дозвільної документації на будівельні роботи;
 • при відсутності або неправильному оформленні проекту будівництва;
 • у разі проведення робіт з порушеннями будівельних норм і правил.

 

Офіційне оформлення самовільно збудованого об'єкта

Легалізація самобуду (узаконення, реєстрація) - це трудомісткий і тривалий процес законного визнання об'єкта і офіційного оформлення на нього майнових прав державними виконавчими органами.

Введення самобудів в експлуатацію різний для об'єктів класів наслідків СС1 і СС2-СС3.

Для того щоб взяти в експлуатацію об'єкти класу наслідків СС1 необхідно направити в ДАБІ декларацію введення в експлуатацію.

Будівлі класів наслідків СС2-СС3 приймаються в експлуатацію шляхом реєстрації в ДАБІ акта готовності об'єкта до експлуатації та подальшою видачею сертифікату.

Але існує ще одна категорія самобудів, які були побудовані в період з 1992 по 2011 року. Такі об'єкти потрапляють під "будівельну амністію" і узаконюються за спрощеною процедурою, без призначення штрафів за умови, що всі роботи були проведені без порушень і згідно законодавства у сфері містобудування. Для прийняття таких об'єктів в експлуатацію необхідно подати заяву, заповнену декларацію, технічний звіт (для об'єктів площею більше 500 кв.м) та правовстановлюючі документи на землю в інспекцію, яка протягом 10 днів перевірити достовірність вхідної документації, після чого надасть заявнику зареєстровану декларацію. Період реєстрації таких об'єктів обмежений, закон діє до кінця 2015 року.

У процесі узаконення будівель проводиться технічна інвентаризація незаконно збудованого об'єкта, на підставі якої видається технічний паспорт і оформляється технічний звіт.

Як узаконити самовільну будову

Для того щоб оформити документи на право власності потрібно здійснити кілька кроків:

 • пройти технічну інвентаризацію;
 • зареєструвати в ДАБІ декларацію введення в експлуатацію об'єкта.

 

Процедура узаконення досить непроста й тривала, проходження кожного із етапів вимагає певних знань і наполегливості. Тому перед тим як узаконити самовільне будову власникам таких об'єктів потрібно зібрати інформацію, дізнатися тонкощі або звернутися до фахівців у цій галузі за консультацією та допомогою в даному питанні.

Також необхідно знати відповідь на питання: Як оформити будинок без документів? Оформити нерухоме майно без отримання дозвільних документів можна в одному випадку - через суд. Перед тим як направляти звернення до суду, необхідно підготувати технічний звіт про відповідність об'єкта будівельним нормам.

Узаконення прибудов

Часто всі помилково припускають що, здійснивши незначні будівельні роботи - перепланування квартири, зведення прибудов, балкона, гаража можна не оформляти додаткову документацію. Проблеми починаються на етапі продажу, покупки, дарування або обміну нерухомого майна.

Для оформлення гаража потрібно направити заяву про реєстрацію в районну адміністрацію, на підставі отриманих документів інстанція видає розпорядження про розміщення гаража.

Для реєстрації балкона і прибудов потрібно в департаменті архітектури та містобудування отримати містобудівні умови і обмеження, розробити проект будівництва, пройти технагляд, подати на реєстрацію декларацію про початок робіт в ДАБІ, виготовити техпаспорт і отримати зареєстровану декларацію про готовність об'єкта до експлуатації.

Самовільне перепланування квартири можна узаконити за спрощеною процедурою у разі відповідності проведених робіт вимогам законодавства. Умови прийому в експлуатацію наступні:

 • направити на розгляд у виконком звернення про прийняття в експлуатацію квартири;
 • оформити проект перепланування;
 • одержати письмове підтвердження про відсутність претензій з боку третіх осіб;
 • сплатити штраф.

 

Тривалість процесу 2-3 тижні.

Скільки коштує узаконити будинок

Вартість узаконення самобуду залежить від таких факторів як:

 • наявність документів на землю;
 • площа будинку;
 • рік будівництва;
 • цільове призначення земельної ділянки;
 • відповідність споруди нормам і правилам будівельного законодавства.

 

Заявлені ціни:

 • від 40-80 гривень за квадратний метр;
 • від 2000 гривень узаконити планування;
 • від 20000 гривень (об'єкти, побудовані до 2011 року) повний спектр послуг;
 • від 19000 грн (до 500 кв.м) повний спектр послуг;
 • від 23000 гривень (більше 500 кв.м) повний спектр послуг.

 

Багато компаній заявляють не фінальні ціни, а початкові, тобто ті, які не включають в себе деякі складові, на які мають істотний вплив курс валют, економічний стан, а також наявний пакет документів, розміри будівельного об'єкта та інше.

Легалізація самовільного будівництва із залученням експерта

Законодавством України регламентовано, що всі будівельні процеси (оформлення землі, будівництво об'єкта, введення в експлуатацію, реєстрація прав власності) вимагають оформлення великого комплекту документації. Проведення робіт на об'єктах житлової і комерційних нерухомості без юридичного оформлення заборонено, в іншому випадку наслідки даних операцій будуть значними і часом не будуть обмежені тільки накладенням штрафу (знесення будівлі, анулювання договору оренди, неможливість продажу будівлі).

Ухвалення об'єкта в експлуатацію аж ніяк не легше, ніж оформити документацію на початку будівництва. Часом цей процес буває набагато складніше, біл тривалим та потребуючим більшої кількості часу і сил.

Оформити самобуд Ви можете самостійно, у такому випадку Вам потрібно бути готовим до черг, комунікації зі співробітниками інспекцій та бюрократії, або звернутися до сторонньої організації, яка спеціалізується на вирішенні таких питань.

Звернувшись в компанію ТУ Експерт, Ви дізнаєтеся як узаконити будинок і що необхідно для позитивного результату ситуації. Експерти компанії нададуть безкоштовні консультації, супровід на всіх етапах співробітництва та юридичні документи.