Земля від держави - безкоштовне оформлення ділянки у власність: поради ТУ Експерт

Укр
КОНТАКТИ:
ПОТРІБНА ДОПОМОГА?
Задати питання Калькулятор
ГАРЯЧІ ПРОПОЗИЦІЇ:

 • Ліцензія на будівництво
 • Акт готовності об'єкта до експлуатації
 • Договір на постачання електроенергії

Як отримати землю від держави у власність безкоштовно

Останнє оновлення: 25.01.2016

отримати ділянку землі

Конституцією України та Земельним Кодексом визначено те, що кожен громадянин України має право на отримання ділянки землі у власність. Це означає, що українці можуть скористатися своїм законним правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки, а точніше, 6 ділянок землі в залежності від їх цільового призначення. Передача земель у приватну власність проводиться один раз, ділянки можуть бути розташовані як в містах, селищах, інших населених пунктах, так і за їх межами. Отримати землю можна в будь-якій області України, а це означає, що немає рамок, зобов'язуючих приватизувати землю за місцем проживання.

У разі отримання безкоштовної землі одним з подружжя, другий не втрачає права на приватизацію. Отримані ділянки вважаються їхньою спільною власністю.

Розміри земельної ділянки та їх цільове призначення

Українці можуть реалізувати своє право на безкоштовну приватизацію ділянок землі таких розмірів:

 • в розмірах земельної частки - для ведення фермерського господарства;
 • до 0,01 га землі - у разі будівництва гаража;
 • до 0,10 га землі - у разі здійснення індивідуального дачного будівництва;
 • у разі організації будівництва житлового будинку: у селах - до 0,25 га, в селищах - до 0,15 га, в містах - до 0,10 га землі;
 • до 0,12 га землі - у разі ведення садівництва;
 • до 2 га землі - у разі ведення особистого сільського господарства.

Процедура приватизації

Для того щоб безкоштовно отримати землю, необхідно зібрати вагомий пакет документів і здійснити кілька кроків. Обов'язково потрібно оформляти всі документи в 2 примірниках, а також перевіряти їх реєстрацію в інстанціях.

 1. Заповнити заяву про вибір місця розташування земельної ділянки та передати його на розгляд до органу виконавчої влади або орган місцевого самоврядування.

Важливо: працівники інспекцій, звертаючись до заявників, просять їх скласти клопотання замість заяви. Різниця в документах одна - терміни: термін розгляду клопотання -1 місяць, заяви - 10 днів.


У заяві громадянин вказує точні розміри земельної ділянки та її цільове призначення. Також до заяви необхідно додати копії документів, що ідентифікують особу заявника, і графічний матеріал, що відображає місце розташування ділянки. А у разі вилучення землі - нотаріально завірену письмову згоду землекористувача.

Отримавши заяву, співробітники відповідної інстанції реєструють ії, після чого копії клопотання направляють на розгляд в:

 • ДАБІ;
 • СЕС;
 • органи охорони культурної спадщини;
 • органи охорони навколишнього середовища та ін.

Вищеперелічені управління надають висновки щодо можливості відведення ділянки землі виходячи з ії розмірів, цільового призначення та умов відведення.

Рішення про приватизацію землі приймається протягом 1 місяця, після якого, органи виконавчої влади повинні надати позитивну відповідь або мотивовану відмову.


Важливо: працівники управлінь можуть надати відмову тільки у випадку, якщо місце розташування об'єкта не відповідає вимогам законів.


 1. Розробка проекту землевідведення.

Для розробки проекту необхідно знайти відповідну організацію, що здійснює подібного роду роботи. Тобто землевпорядну організацію, яка має право на проведення такого роду робіт - ліцензію, і укласти з нею договір на ведення робіт. У договорі потрібно прописати терміни робіт і умови розробки відповідного проекту.


Важливо: виконавцем землевпорядних робіт може виступати особа, яка має сертифікат інженера-землевпорядника. Інформацію про що можна подивитися на офіційному сайті Держземагенства.


Інженер-землевпорядник при роботі над проектом повинен визначити:

 • точні межі земельної ділянки;
 • геодезичні координати земельної ділянки;
 • скласти кадастровий план.

 

 1. Передача проекту в Комісію з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.

Комісія протягом 3 тижнів розглядає проект і направляє до органу виконавчої влади свій висновок: узгодження або відмову.

 1. Оформлення та отримання правовстановлюючого документа

Заявник узгоджений проект передає до органу виконавчої влади. Представники, якого протягом 2 тижнів повинні затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та прийняти рішення про можливість ії надання у власність.

Після чого заявник повинен отримати правовстановлюючий документ - витримку (витяг) з Держреєстру.

Перевірка землі

Перед тим як почати приватизацію, потрібно визначитися з територіальним місцерозташуванням земельної ділянки, а також перевірити землю на "вільність" - наявність / відсутність власника. Заявник направляє запит в департамент містобудування та архітектури, докладаючи до нього роздруківку з сайту Google Maps. Працівники департаменту повинні розглянути запит і надати відповідь про те, оформлена земля у власність чи ні.

Завантажити:

Раніше ТУ Експерт писав про ситуацію на ринку землі в Україні.